olagan

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
whatsapp

YILMAZ KAYRAL (URFALI BABİ)
Bu biyografi 1660 kez okundu.
Haberin Tarihi :   2018-12-10 - 00:32
YILMAZ KAYRAL (URFALI BABİ)

Yılmaz Kayral Nam-ı diğer Urfalı Babi, postmodern besteci. Erkin Koray'ın “Gönül Salıncağı” adlı şarkısının sözleri Urfalı Babi'ye aittir. En bilinen türküsü İbrahim Tatlıses'in meşhur ettiği “Sabuha”dır. “Salako” adlı Kemal Sunal filminde de oynamıştır. 80'lerde meşhur olan “Dubeş Attım Yek Geldi” şarkısı da Babi'nindir. Erkin Koray ve Yeraltı Dörtlüsü'nün 1971 tarihli psychedelia melankolisi “Senden Ayrı'nın” da söz yazarıdır. Türk müzik aleminin karakterli müzik yaptığı dönemlerinde güzel eserlerin sahibi bir şarkıcısıdır. Şarkılarını dinlerken bir yerlerden tanıdık geliyor ihtimali yüksektir. Çünkü muhtelif Türk filmlerinin arka planını tok sesiyle seslendirdiği şarkıları doldurmaktadır. Müziği her ne kadar tam Anadolu Rock olmasa da biraz andırır. Daha çok Moğollar’ın ve Barış Manço'nun ilk dönemlerine yakın olduğu söylenebilir. Hatta Barış Manço'dan bildiğimiz “Genç Osman”ın bir de Urfalı Babi versiyonu vardır. En takdir edilen eseri “Canan”. Aşık olunan İstanbullu kıza yazılan şarkının ille de Arabesk olmak zorunda olmadığının bir örneğidir. Geçenlerde Radyo Odtü'deki “Adam Adama” programında dinlediğimiz kadarıyla Ankaragücü'nün 1980'li yıllardaki şaşaalı dönemlerinde aşağıdaki gibi bir şarkı yazmış sanatçıdır:
“Hendek üstünde hendek, sanki deve hörgücü
Bıraktık işi gücü, bastır Ankaragücü.”
Karıştığı bir kavgada kalça kemiğini kırarak hastaneye kaldırılmış, o şekilde bir süre hastanede kaldıktan sonra vefat etmiştir.

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google

olagan sag
Son Yorumlar
Cevdet DOĞAN
Maşallah emeği geçenlerden Allah razı olsun güzel çalışma olmuş
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
""bi haber olma haberdar ol" | http://www.urfabulteni.com/"   Olimpos Çamlık Pansiyon Tum Hakları Saklıdır. © 2018 - 2019
Urfabulteni.com Bi haber olma haberdar ol

YASAL UYARI

Urfabulteni.com basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir.

Urfabulteni.com’da logomuz bulunan haberlerin link verilmek koşuluyla yayınlanması yazılı veya görsel medya’da kullanılması serbesttir. Urfabulteni.com'da yer alan ve Logomuz bulunmayan haberler tarafımızdan izin alınan kurum ve kuruluşlara aittir. Urfabulteni.com’da kaynak yer alan haberlerden veya yazarlara ait yazılardan meydana gelen sorunlardan dolayı Urfabulteni.com sorumlu tutulamaz. Urfabulteni.com kaynak gösterilen haberlerde ilgili kurum ve kuruluşlardan yazılı izin almıştır. Telif hakkı olan veya hukuki ya da şahsa ait sorunlar oluşturan haberlerle ilgili Urfabulteni.com ile irtibata geçiniz bu gibi durumlarda Urfabulteni.com avukatı tarafından yapılan kontroller sonrasında telif niteliği oluşturan ilgili yazı, resim ve video gibi materyaller en geç 3 gün içerisinde sitemizden kaldırılacaktır.

Urfabulteni.com kaynaklardan ve harici linklerden sorumlu tutulamaz.