olagan

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
whatsapp
Yazının Tarihi :   04 Ocak 2018 - 19:14:52

İYİ Kİ MEZARDAN ÇIKARMA ADETİ YOK!

Büyüt
Küçült
İYİ Kİ MEZARDAN ÇIKARMA ADETİ

Mustafa ARISÜT

Bu kentten gitmemek için ne kadar mazeret bulmaya çalışıyorsak,karşılığında o kadar gitmek için sebep çıkıyor.

Allah, Urfaya her şey vermiş. Dünyanın en önemli tarihi eserleri bu şehirde... Dünyanın en bereketli toprağı bu şehirde... Dünyanın en güzel yemek kültürü bu şehirde…

Dünyanın en güzel ve tükenmek üzere olan ceylanları ve daha bir sürü hayvanları burada neslini sürdürüyor…

En kıymetli fıstık ağaçları, en güzel nehir, kışın karlı yazın serin dağ, stratejik öneme sahip konum hepsi bu şehirde.

Ülkede başka hiçbir kente nasip olmayan Peygamberler en büyük övünç kaynağımız olmak üzere; dünyanın gelmiş geçmiş en meşhur 20 astronomundan biri olarak kabul edilen El Battani, "Modern Kimyanın Babası" olarak tanınan Cabir Bin Hayyan, İslam bilginlerinin içerisinde en önemli ve farklı bir yere sahip olan İbn-i Teymiye gibi isimler de Şanlıurfadan çıkmıştır.

Fransızlara karşı verdiği mücadele ve sonunda elde ettiği zaferle sadece kendi kurtuluş destanını yazmakla kalmamış, tüm ülkeye de moral vermiş olan bir şehirdir Şanlıurfa.

Peki bu kadar değere ve gurur duyulacak bir geçmişe sahip olan Şanlıurfada şuan durum nedir?

Hızla artan nüfusu ve aldığı yüzbinlerce göç karşısında şehir adeta bir girdaba dönmüş durumdadır. Bu girdabın asıl temelinde ise bir türlü çözülemeyen ve artık çocukların dahi çözüm önerisinde bulunabildiği klasik hale gelen sorunlar yatmaktadır. Bunun perde arkasında ise şehirde bilim insanı ve siyasi deha çıkamaması sorunu bulunmaktadır.

Son 15 yıldır bunun daha bariz sıkıntısını yaşamaktayız. Örneğin kendi memleketimizden adam akıllı bir rektör çıkaramıyoruz. Bu örneği her alanda çoğaltmak mümkün…

En büyük sancıyı ise siyaset sahnesinde yaşıyoruz. Sahneye çıkanlar inmek bilmediği gibi indiğinde tekrar çıkmaya çalışması da cabası. Kimi analizciler bu durumun koltuktan kalkanların bitmek tükenmek bilmeyen hırsından kaynaklandığını söylese de, asıl sebep sahneye çıkma kabiliyeti olan insanların yetişmemesinden ve onların boşluğunu dolduramamasından kaynaklanmaktadır. Eskiler fırsat vermese ve entrikalarla engel olmaya çalışsa da bunu aşabilecek yeni kabiliyetler çıkmıyor.

Şimdi isim isim ele almak gerekirse başhekimlikten gelen Ahmet Eşref Fakıbaba 2004 yılında seçildiği belediye başkanlığını, ikinci dönem de sürdürmeyi başarmıştı. 3üncü dönem yapsa baştan beri bahsettiğim sıkıntılı durum burada da karşımıza çıkmış olacaktı. Bu kez milletvekili olarak meclise seçildi. Milletvekilliyken de bakan seçilmeyi başardı. Şimdi de partisince bakanlıktan büyükşehir belediye başkanlığına geri gönderileceği tahmin ediliyor.

AK Partinin kurucu il başkanı ve daha sonra milletvekilliği yapan Müfit Yetkinin adı il başkanlığı için, iki dönem il başkanlığı yapan Yusuf Eğilmezin adını yine il başkanlığı için geçmişti. Eski milletvekillerinden il başkanlığı için az da olsa ismi başka geçenler de vardı.

Abdulkerim Gökün adı bazı çevrelerce adı büyükşehir belediye başkanlığı için kullanılmıştı. Kendisinin de gönlünün bundan yana olduğu tahmin ediliyor.

AK Partide durum bu iken diğer partilerde de durum farklı değil. Aziz Aydınlık, ara verdikten sonra tekrar Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) il başkanlığına getirildi. Sonra tekrar tekrar.

Niyazi Yanmaz, Saadet Partisinde milletvekilliğinden yıllar sonra il başkanlığına getirildi.

Halkların Demokrasi Partisinde (HDP) Celalettin Erkmen uzun yıllar sonra bir dönem il başkanlığına yeniden getirilmişti.

Bağımsız ve AK Parti milletvekilliği yapan Sabahattin Cevheri, yeni kurulan İyi Parti tarafından il başkanı yapılmak istendi.

İbrahim Özyavuz, Halil İbrahim Çelik, Ahmet Akay, Mehmet Yalçınkaya, kaç yıl öncesine kadar Ahmet Bahçıvan… Tekrar tekrar isimleri gündeme gelen siyasi aktörler…

Vakıf, dernek, sendika, oda başkanlıklarında da durum farksız…

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) başkanlığında belki teamül gereği İsmail Demirkol bu yaşta geri getirildi ama başka odalarda da sık sık yaşanan bir durum. Odaların yanı sıra vakıf, dernek, sendika gibi sivil toplum kuruluşu alanlarında da eskilerin kıymete bindiği dönemler yaşandı, yaşanıyor.

Adını yazdığım insanları eleştirdiğim için demiyorum bunları. Belki de adının geçtiğinden habersiz olanlar var içlerinde. Bir kısır döngüyü anlatmaya çalışıyorum.

Bu geri getirme hevesi, bu isimlerin kendilerini geliştirdikleri için olmuyor. Örneğin yaptığı görevin ardından gidip üniversitelerde akademik ve bilimsel çalışmalar yaptıktan sonra geri getirilmek istense hiçbir itirazımız olmaz. Aksine çeşitli spekülatif konularla anılanların bile geri getirilmek istendiği oluyor.Allahtan diyorum, mezardan çıkarma gibi bir imkan yok. Yoksa “adam” kıtlığından Mustafa Osseler bile geri getirilir.

Yazılanlara katılmayanların, aslında çok ehil insanların olduğunu düşünenlerin olduğunu tahmin ediyorum. Bunlar genellikle partilerce imkan tanınmadığını savunanlar. Buna rağmen ben o insanların ehil olduğuna inanmıyorum. Ehil olmak sadece birikimli ve donanımlı olmak demek değil, fark edilebilir olmalarını sağlamakla da olmalı.

 

Ben umutsuzum. Tek bir umut ışığı var o da STKların yeni simaların ve gençlerin önünü açmasıyla siyasete ve diğer önemli alanlara farklı isimler transfer edilebilir. 

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
olagan sag
Son Yorumlar
adana isa
Tebrik ediyorum hocam. Devamını bekleriz.
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
""bi haber olma haberdar ol" | http://www.urfabulteni.com/"   Olimpos Çamlık Pansiyon Tum Hakları Saklıdır. © 2017 - 2018
Urfabulteni.com Bi haber olma haberdar ol

YASAL UYARI

Urfabulteni.com basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir.

Urfabulteni.com’da logomuz bulunan haberlerin link verilmek koşuluyla yayınlanması yazılı veya görsel medya’da kullanılması serbesttir. Urfabulteni.com'da yer alan ve Logomuz bulunmayan haberler tarafımızdan izin alınan kurum ve kuruluşlara aittir. Urfabulteni.com’da kaynak yer alan haberlerden veya yazarlara ait yazılardan meydana gelen sorunlardan dolayı Urfabulteni.com sorumlu tutulamaz. Urfabulteni.com kaynak gösterilen haberlerde ilgili kurum ve kuruluşlardan yazılı izin almıştır. Telif hakkı olan veya hukuki ya da şahsa ait sorunlar oluşturan haberlerle ilgili Urfabulteni.com ile irtibata geçiniz bu gibi durumlarda Urfabulteni.com avukatı tarafından yapılan kontroller sonrasında telif niteliği oluşturan ilgili yazı, resim ve video gibi materyaller en geç 3 gün içerisinde sitemizden kaldırılacaktır.

Urfabulteni.com kaynaklardan ve harici linklerden sorumlu tutulamaz.