olagan

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
whatsapp
Bu haber 955072 kez okundu. | Kategori : KÜLTÜR
Haberin Tarihi :   16 Mayıs 2017 - 11:48

MÜZİKLE TEDAVİ SEMPOZYUMU ŞANLIURFA’DA YAPILDI

Büyüt
Küçült
MÜZİKLE TEDAVİ SEMPOZYUMU ŞANLIURFA’DA
whatsap hattı iç
12-13 Mayıs tarihlerinde Şanlıurfa’da düzenlenen Müzikle Tedavi Sempozyumunda konuşan Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna: “Sadece bireyin değil, ihanetlere sahne olan dünyanın, insanlığın yaşadığı buhran ve bunalımlara, anlaşmazlıklara, ayrılıklara, çıkmazlara bu sempozyum vesilesiyle müzikle tedavi ekseninde bir çözüm önerisi daha sunuyoruz. Şanlıurfa Valiliği olarak ürettiğimiz her işte; iyiliğe, güzelliğe, hayra ve barışa dair; birliğe, dirliğe ve kardeşliğe dair gönül kapıları açmaktan başka bir muradımız yoktur” dedi.

12 Mayıs’ta Rahmi Oruç Güvenç başkanlığında verilen konserle başlayan sempozyumun ikinci gününde konusunda uzman akademisyenlerin gerçekleştirdiği oturumlarda, müziğin tedavi yöntemi olarak kullanılmasından bahsedildi.   Sempozyumun açılışında bir konuşma yapan Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna ise: “Müziğin tedavi edici gücünün böylesine nezih bir bilimsel toplantıda ele alınması; bu hususta da zengin bir birikime sahip kültür ve değerlerimizin ihyasında; -İmam Gazali’nin ifadesinde olduğu gibi- hem deva, hem gıda hem de ferahlık olacaktır, inancındayım. Nitekim köklü kültürümüzün müzikle tedavide bizlere bıraktığı miras, hazine değerindedir. Bu bakımdan uygulamalı sunumlar içeren bu sempozyum, nazarımızda ayrı bir öneme sahiptir. Bu vesile ile sempozyumun gerçekleşmesinde emeği geçen ve çalışmalarıyla değerli katkılar sunan saygıdeğer akademisyenlerimize, üstatlarımıza huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.   Müziğin şifa yönünün bulunduğuna dair inançların evrensel bir kabul gördüğünü anımsatarak konuşmasını sürdüren Vali Tuna: “Sadece bireyin değil, ihanetlere sahne olan dünyanın, insanlığın yaşadığı buhran ve bunalımlara, anlaşmazlıklara, ayrılıklara, çıkmazlara bu sempozyum vesilesiyle -müzikle tedavi- ekseninde bir çözüm önerisi daha sunuyoruz. Şanlıurfa Valiliği olarak ürettiğimiz her işte; iyiliğe, güzelliğe, hayra ve barışa dair; birliğe, dirliğe ve kardeşliğe dair gönül kapıları açmaktan başka bir muradımız yoktur. Avrupa için karanlık bir çağ olan Ortaçağ’da birçok İslam âlimi müzikle tedavide önemli çalışmalara imza atmışlardır. Bunlardan biri de, araştırmalarında kaynak olarak sık sık Farabi’ye başvuran ve müziği tıp bilimine tatbik eden İbni Sina’dır. Müziğin sadece ruha değil, bedene de şifa olduğunu söyleyen, fizikî hastalık ve ağrıları da tedavi ettiği yönünde zengin literatüre sahip bir medeniyetin mirasçılarıyız. Bu literatürün pratiğe dökülmesi konusunda özellikle günümüzde müziğin tedavi edici gücü ile ilgili değerli çalışmalar, yine bu sempozyum ve siz değerli hocalarımız; bu husustaki ümit ve motivasyonumuzu canlı tutmaktadır. Sağlık alanında, yine sanat alanında birer değer olmasının yanında aynı zamanda köklü kültürümüze, değerlerimize sahip çıkma noktasında da müzik, önceliklerimiz arasındadır” diye konuştu.   Türkiye’de Müzikle Tedavinin Serüveni ve Genişleyen Alanı, Müzikle Tedavinin Literatürü ve Bir Ömür Müzikle Tedavide Yolculuk ve Müzikle Tedavinin Tarihi ve Ortak Mirasın Anlamı başlıklarında üç oturumda gerçekleşen sempozyumun sonunda Vali Tuna tarafından katılımcılara teşekkür belgesi takdim edildi.     

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

olagan sag
Son Yorumlar
adana isa
Tebrik ediyorum hocam. Devamını bekleriz.
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
""bi haber olma haberdar ol" | http://www.urfabulteni.com/"   Olimpos Çamlık Pansiyon Tum Hakları Saklıdır. © 2018 - 2019
Urfabulteni.com Bi haber olma haberdar ol

YASAL UYARI

Urfabulteni.com basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir.

Urfabulteni.com’da logomuz bulunan haberlerin link verilmek koşuluyla yayınlanması yazılı veya görsel medya’da kullanılması serbesttir. Urfabulteni.com'da yer alan ve Logomuz bulunmayan haberler tarafımızdan izin alınan kurum ve kuruluşlara aittir. Urfabulteni.com’da kaynak yer alan haberlerden veya yazarlara ait yazılardan meydana gelen sorunlardan dolayı Urfabulteni.com sorumlu tutulamaz. Urfabulteni.com kaynak gösterilen haberlerde ilgili kurum ve kuruluşlardan yazılı izin almıştır. Telif hakkı olan veya hukuki ya da şahsa ait sorunlar oluşturan haberlerle ilgili Urfabulteni.com ile irtibata geçiniz bu gibi durumlarda Urfabulteni.com avukatı tarafından yapılan kontroller sonrasında telif niteliği oluşturan ilgili yazı, resim ve video gibi materyaller en geç 3 gün içerisinde sitemizden kaldırılacaktır.

Urfabulteni.com kaynaklardan ve harici linklerden sorumlu tutulamaz.