23.07.2019
Şanlıurfa / 27°C

18 Mart 2019 - 15:20
ŞANLIURFA KENT KONSEYİNDEN ENGELLİ HAKLARI RAPORU
Şanlıurfa Kent Konseyi Engelli Hakları Komisyonu çalışmalarını rapor haline getirdi. Av. Ahmet Tüysüz ve Faruk Akbaş tarafından hazırlanan raporu kamuoyuna sunuyoruz.
ŞANLIURFA KENT KONSEYİNDEN ENGELLİ HAKLARI RAPORU

KENT KONSEYİ ENGELLİ HAKLARI KOMİSYONU FAALİYET RAPORU

 

Yapılan Genel Kurul sonrası görevlendirmeler sonrası Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyelerimizden Av. Ahmet Tüysüz ve Faruk Akbaş bu komisyonda görev almışlardır. Öncelikle bir ihtiyaç analizi yapılmaya çalışılmıştır. Bu anlamda Engelliler Dernekleri ve Engelli Koordinasyon Merkezi ziyaret edilmiş akabinde tüm derneklerin başkanları davet edilmek üzere baronun ev sahipliğinde bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Bu toplantıda karşılıklı olarak acil çözüm gerektiren konular konuşulmuştur.

 

İlimizdeki hastanelerin özellikle kurul raporlarında engelliliğin yüzdesine ilişkin çelişkili raporlar vermesi, bunun bir kriterinin olmaması, başka illere havale edilmeleri bu raporların % 90 yatalak olan ve iyileşme gösterme ihtimali olmayan bireylerden her yıl yeniden istenmesi, prosedürün ve kırtasiyeciliğin önüne geçilememesine dair yoğun şikâyetlerin olması nedeniyle hastanelerin ve Harran Ünv. Tıp Fakültesinin başhekimleri ziyaret edilmiş, devamında Sağlık İl Müdürü ziyaret edilerek sorunlar birebir iletilmiş ve çözüm aranmıştır. Bu konuda kısmen de olsa soruna çözüm üretilmiştir.

 

Ziyaret edilen hastanelerin engelli erişimine uygun olup olmadığı hususu aynı toplantılarda konuşulmuş standartlara uygun hastaneler tespit edilmiş eksikliğin olduğu hastanelerde birlikte ve işbirliği içinde çalışılması konusunda görüşmeler sağlanmıştır.

 

Belediye Ulaşım Koordinasyon Merkezi ile görüşme sağlanmış ve özellikle bazı araçlarda her bir araca en fazla tek engellinin alınması ve tek havuzun bulunması nedeniyle yaşanan sıkıntı dile getirilmiş bu sorun da kısmen çözülmüştür.

 

Yapmış olduğumuz basit bir araştırma ile ülkemiz nüfusunun yüzde 12,29’unun engelli olduğu, bunun yaklaşık 8,5 milyon kişi anlamına geldiği, TÜİK verilerine göre bunun yüzde 42,8’i erkek, yüzde 57,2’si kadın. Ancak bu veriler güncel değil ve 2011 yılına dayanıyor. Güncel istatistiki verilerin bulunmaması bile bu konuya bakış açımızı göstermekte, ülkemizin kat etmesi gereken daha pek çok yol olduğunu ispat etmektedir. Engelliler Türkiye’de her alanda sorunlar yaşamaktadır.

 

-Türkiye’de eğitimde erişilebilirlik hala uygulamada büyük bir sorun. Ya okulların binaları uygun değil ya da okulun içine ulaşılsa dahi uygun eğitim alınamıyor.

 

- Türkiye’de bir iki okul dışında işaret dilini bilen öğretmen bulunmuyor.

 

- Normal sınıflarda akranlarıyla birlikte öğrenim görebilecek engelli öğrencilere yönelik öğretmen, veli ya da yöneticilerin olumsuz tepkilerini ortadan kaldıracak çözümler üretilemiyor. Bu nedenle engellilere tanınan “özel eğitim veya kaynaştırılmış eğitimi” uygulamaları da istenen düzeyde fayda sağlayamıyor.İsim Soyisim :
E-Mail :

Bu habere ilk yorumu siz yapın.